Hidroterapie

Prin bunăvoinţa şi sprijinul oferit de doamna Prof. Conf. Dr. Dana Vasilescu, s-a încheiat un protocol de colaborare între şcoala noastră şi Spitalul Judeţean de Recuperare, în baza căruia, copiii doritori au acces gratuit la bazinul adaptat, câte 4 ore pe săptămână.

Conceptul Halliwick este o cale de acces spre instruirea tuturor oamenilor, în special a celor cu dificultăţi de învăţare sau cu deficienţe fizice, să participe la activităţi, să se mişte independent în apă, să înoate. Principiile hidrodinamice afectează comportamentul corpului uman în apă, asigurând posibilele beneficii ale hidroterapiei asupra copilului.

Kinetoterapeutul învaţă copilul cu paralizie spastică cerebrală cum să interacţioneze apa. Această metodă are următoarele efecte dinamice:

• metoda Halliwick pune accentul pe abilitate şi nu pe dizabilitate;

• încorporează adaptarea în apă;

• dezvoltă înţelegerea individului despre ideea de a se afla în apă;

• predă mişcarea în apă pentru fiecare persoană în parte;

• acordă o atenţie deosebită controlului respiraţiei;

• foloseşte echilibrul şi poziţia de siguranţă în apă fără utilizarea     echipamentelor de plutire;

• promovează încrederea, relaxarea şi plăcerea de a fi în apă;

• foloseşte dinamica de grup şi jocurile în vederea motivaţiei.

Această metodă se bazează pe încrederea în beneficiile care pot rezulta din activităţile în apă şi stabileşte criteriile de bază pentru învăţarea lor. Aceste beneficii includ aspecte fizice, personale, sociale şi terapeutice. Conceptul a influenţat tehnicile hidroterapeutice şi s-a transformat într-un exerciţiu terapeutic special.